Brass Body
PROCON 102A100F11AA - 3/8" NPT Brass Rotary Vane Pump Series 2
Premium Rotary Vane Pump
Attention
We Offer Volume Based Pricing on This Product.
Call 1-800-936-2819 For More Details.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Have A Question? - Contact Us
Technical Information
| Body Material | Brass |
| Port Size | 3/8" NPT |
| Mount | Clamp-ON |
| Drive Configuration | Double Flat |
| Flow Rate |
100 GPH / 300 LPH |
| Elastomer | EPDM/Nitrile |
| Seal Type |
Non Balances Ceramic/Carbon
|
| Rotation | Clockwise |
| Internal Component Material | Carbon |
| Valve Type | Bypass- Ultem |
| Valve Configuration |
Standard-Non External adjust
|
Operating Range
| Maximum Mechanical Power Requirement |
0.42hp (313W)
|
| Maximum System Pressure |
150psi |
| Relief Valve Set Pressure Range |
151 to 250psi (10 to 17.5 BAR) |
| Max Static Pressure | 100 psi |
| Operation Fluid Temperature Range | -4°F (-20°C) - 160°F (71°C) |
| Max Fluid Viscosity | 100 cP |
| Max Sound Level | 60dB(a) |
| Max Discharge Pressure | 250 psi |
| Min/Max Speed | 1000 - 2400 RPM |
| Dry Suction Lift | 3.3 ft |
| Wet Suction Lift | 6.6 ft |
| Fluid Acidity |
6 pH |
| Maximum Total Dissolved Solids (TDS) | 5000 ppm |
Certain restrictions apply.