Brass Body
PROCON 101A015F11BA - 3/8" NPT Brass Rotary Vane Pump Series 1
Premium Rotary Vane Pump
Original price
$226.99
-
Original price
$226.99
Original price
$226.99
$226.99
-
$226.99
Current price
$226.99
Availability:
In stock
Attention
We Offer Volume Based Pricing on This Product.
Call 1-800-936-2819 For More Details.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Have A Question? - Contact Us
Technical Information
| Body Material | Brass |
| Port Size | 3/8" NPT |
| Mounting Type | Clamp-On |
| Drive Configuration | Double Flat |
| Flow Rate | 15 GPH / 45 LPH |
| Elastomer | EPDM / Nitrile |
| Seal Type |
Non Balances Ceramic/Carbon
|
| Rotation | Clockwise |
| Internal Component Material | Carbon |
| Valve Type |
Solid- Ultem
|
| Valve Configuration |
Standard-Non External adjust
|
Operating Range
| Maximum Mechanical Power Requirement | 0.19hp (142W) |
| Maximum System Pressure | 150 psi |
| Relief Valve Set Pressure Range |
151 to 250psi (10 to 17.5 BAR)
|
| Max Static Pressure | 100 psi |
| Operation Fluid Temperature Range | -4°F (-20°C) - 160°F (71°C) |
| Max Fluid Viscosity | 100 cP |
| Max Sound Level | 60dB(a) |
| Max Discharge Pressure | 250 psi |
| Min/Max Speed | 1000 - 2400 RPM |
| Dry Suction Lift | 3.3 ft |
| Wet Suction Lift | 6.6 ft |
| Fluid Acidity | 6 pH |
| Maximum Total Dissolved Solids (TDS) | 5000 ppm |
Net Weight:
2.4 lb
Shipping Protection
Enhance the protection of your shipment with our shipping insurance, guarding it against loss during shipping.
Certain restrictions apply.
Starting at only $5