Brass Körper
PROCON 111B100F11BC - 3/8" NPT Messing Rotationsflügelpumpe Serie 1
Premium Rotationsflügelpumpe
Attention
We Offer Volume Based Pricing on This Product.
Call 1-800-936-2819 For More Details.
TECHNISCHE SPEZIFIKATIONEN
Haben Sie eine Frage? - Kontaktieren Sie uns
Technical Information
| Body Material | Brass |
| Agency Approvals | NSF STD. 169 Listed (1.5% Max Lead) |
| Port Size | 3/8" NPT |
| Mounting Type | Clamp-On |
| Integrated Strainer | Yes |
| Drive Configuration | Slotted With Bronze Coupling 1143 |
| Flow Rate |
100 GPH / 300 LPH |
| Elastomer |
EPDM/Nitrile
|
| Seal Type |
Non Balances Ceramic/Carbon
|
| Rotation | Clockwise |
| Internal Component Material | Carbon |
| Valve Type | Solid- Ultem |
| Valve Configuration |
Standard-Non External adjust
|
Operating Range
| Maximum Mechanical Power Requirement: | 0.42hp (313W) |
| Maximum Operating Pressure: |
60psi |
| Relief Valve Set Pressure Range |
60 to 99psi (4 to 7 BAR) |
| Max Static Pressure: | 100 psi |
| Operation Fluid Temperature Range: | -4°F (-20°C) - 160°F (71°C) |
| Max Fluid Viscosity: | 100 cP |
| Max Sound Level: | 60dB(a) |
| Max Discharge Pressure: | 250 psi |
| Min/Max Speed: | 1000 - 2400 RPM |
| Dry Suction Lift: | 3.3 ft |
| Wet Suction Lift: | 6.6 ft |
| Fluid Acidity: | 6 pH |
| Maximum Total Dissolved Solids (TDS): | 5000 ppm |
Certain restrictions apply.