Stainless Steel Körper
PROCON 105B190F31BA - 1/2" NPT Edelstahl Rotationsflügelpumpe Serie 5
Premium Rotationsflügelpumpe
Attention
We Offer Volume Based Pricing on This Product.
Call 1-800-936-2819 For More Details.
TECHNISCHE SPEZIFIKATIONEN
Haben Sie eine Frage? - Kontaktieren Sie uns
Technical Information
| Body Material | Stainless Steel |
| Port Size | 1/2" NPT |
| Mount | Clamp-On |
| Drive Configuration | Slotted With Bronze Coupling 1143 |
| Flow Rate | 190 GPH / 575 LPH |
| Elastomer | EPDM / Nitrile Elastomers |
| Seal Type | Non Balances Ceramic / Carbon |
| Rotation | Clockwise |
| Internal Component Material | Carbon |
| Valve Type | Solid-Ultem |
| Valve Configuration | Standard Non-External Adjust |
Operating Range
| Maximum Mechanical Power Requirement: | 0.75hp (559W) |
| Maximum Operating Pressure: | 150 psi |
| Relief Valve Set Pressure Range: | 151 - 250 psi (10 - 17.5 bar) |
| Max Static Pressure: | 100 psi |
| Operation Fluid Temperature Range: | -4°F (-20°C) - 160°F (71°C) |
| Max Fluid Viscosity: | 100 cP |
| Max Sound Level: | 60dB(a) |
| Max Discharge Pressure: | 250 psi |
| Min/Max Speed: | 1000 - 2400 RPM |
| Dry Suction Lift: | 3.3 ft |
| Wet Suction Lift: | 6.6 ft |
| Fluid Acidity: | 2 pH |
Certain restrictions apply.